Opublikowany przez: monika.g 2017-05-02 21:28:11
Autor zdjęcia/źródło: Krwawienie implantacyjne @ freepik.com
Po zapłodnieniu zarodek przemieszcza się jajowodem w kierunku macicy. Dociera tam ok. 6-7 dni po zapłodnieniu i właśnie w chwili zagnieżdżania się w błonie macicy może wystąpić krwawienie implantacyjne (inaczej zwane plamieniem). Może ono jednak pojawić się nawet do 12-14 dni po zapłodnieniu, a więc w chwili spodziewanej miesiączki. Z tego względu kobieta mimo, że jest już w ciąży nie wie o tym, ponieważ uznaje plamienie za miesiączkę. Jak więc je od siebie odróżnić?
Już na wczesnym etapie ciąży znacznie wzrasta stężenie hormonów, zwłaszcza progesteronu i estrogenów. Powodują one rozpulchnienie i przekrwienie błony śluzowej macicy, przez co jest ona bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Z tego właśnie powodu zagnieżdżający się w niej zarodek może uszkodzić naczynie krwionośne, które pęka, a z dróg rodnych wydobywa się krew podobnie jak w czasie okresu. Jednak krwawienie implantacyjne charakteryzuje się innym rodzajem krwawienia niż miesiączkowe. Przede wszystkim różnią się one długością i ilością krwi:
krwawienie implantacyjne jest bardzo skąpe, może się pojawić zaledwie kilka kropli krwi i trwa od kilku godzin do 3 dni, natomiast miesiączka objawia się intensywniejszym krwawieniem i trwa przeciętnie 5 dni.
Różni je także barwa: w czasie okresu krew jest intensywnie czerwona, a przy plamieniu jasnoróżowa lub brudno czerwona, czyli brunatna lub brązowa, taka jak pod koniec okresu, z tą różnicą, że nie występują w niej skrzepy. W czasie krwawienia implantacyjnego nie występują także żadne objawy nadchodzącej menstruacji takie jak silne skurcze lub bóle brzucha. Mogą pojawić się jedynie lekkie skurcze lub uczucie ciągnięcia w dole brzucha.
Krwawienie implantacyjne w ciąży nie jest groźne. Jest ono jedynie objawem fizjologicznym nie mającym wpływu na przebieg ciąży. Powinnaś w tym czasie, tak jak w czasie miesiączki, zrezygnować z intensywnych ćwiczeń i kontaktów seksualnych.
W czasie ciąży mogą pojawić się krwawienia nie związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Często na początku ciąży krwawienie wiąże się z niedoborem hormonów, szczególnie progesteronu. Inną przyczyną krwawienia mogą być choroby szyjki macicy takie jak nadżerka czy polip. Krwawienia objawiające się bólem podbrzusza często o charakterze ostrym mogą zwiastować początek poronienia lub oznaczać ciążę pozamaciczną. Każdy z tych przypadków jest bardzo niebezpieczny zarówno dla ciebie, jak i dziecka, dlatego każde krwawienie powinnaś skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.